Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Beja n.o. - bezpečná jazda, fyziologické možnosti vodiča, testovanie

Mŕtvy uhol

 

Možnosti videnia v spätných zrkadlách

 

Pozorovací uhol, mŕtvy uhol videnia


V schéme je vidieť, že nad 0,8 až 1 meter od zadnej časti nášho vozidla vo vonkajších spätných zrkadlách už nevidíme. Hodnota 20 0 je vtedy keď sa mierne predkloníme. Je teda treba kalkulovať s tým že približne + 20 cm, nám veľa nepomôže.Predklonenie teda problém správneho rozhodnutia kedy sa zaradiť do príslušného jazdného pruhu nerieši. Musíme teda hľadať iné možnosti pre bezpečnú jazdu, základné rady vyplynú z ďalšieho textu.


Ako všetci vieme bočná vzdialenosť medzi vozidlami pri jazde v jazdných pruhoch je spravidla nad 1 meter. Pre nás ako vodičov to je veľká výstraha na rozhodnutie, kedy sa znovu zaradiť do pravého jazdného pruhu tak aby sme nevytvorili kolíziu. Rovnako tiež kedy začať predbiehanie – zaradenie do ľavého jazdného pruhu.

 

Zaradenie do ľavého jazdného pruhu - predbiehanie

 

Zo schémy je zrejmé, že v zadnej časti vozidla vzdialeného 1 meter prichádzajúce vozidlo už nevidíme. Otázka znie kedy vlastne začať bezpečné predbiehanie. Pri predbiehaní nie je jednoznačná odpoveď, kedy začať predbiehať.


Na základe uvedených zákonitosti je však možné do poručiť nasledovný postup:


Ak predpokladáme, že budeme musieť predbiehať tak už dopredu musíme sledovať situáciu za vozidlom v spätných zrkadlách. Zo schémy je zrejmé, že vo väčších vzdialenostiach eliminujeme oblasti ktoré v blízkosti vozidla nevidíme. Častým sledovaním situácie za vozidlom môžeme sledovať rýchlosť približovania vozidiel za nami. A tým si vytvoríme možnosť správne sa rozhodnúť. Zvlášť je dôležité neustále sledovať situáciu za sebou na diaľnici z dôvodu, že vzdialenosť približovania vozidiel v ľavom jazdnom pruhu je podstatne rýchlejšia. Napríklad pri 130 km/hod sa vozidlo ku nám približuje každú sekundu o 36 metrov a ak sme nútený vozidlom pred nami ísť 100 km/hod. V tomto prípade sa ku nám vozidlo približuje každú sekundu o 9 m. Ak teda kontrolujete jazdu za sebou napríklad každých 20 sekúnd tak sa ku vám prichádzajúce vozidlo približuje o 180 metrov. Žiaľ častý úkaz hlavne na diaľniciach je že sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu 150 až 160 km/hod. Pri spomínanej nútenej 100 km / hod. to znamená, že sa ku nám vozidlo pri 20 sekundovej kontrole situácie za vozidlom priblíži ku nám za sekundu o 350 metrov. Následky kolízie v týchto rýchlostiach je možne hodnotiť pre obidve strany ako katastrofálne.

 

Zaradenie do pravého jazdného pruhu – ukončenie predbiehania

 

Tu je možné sa už orientovať podľa  pravého spätného zrkadla, kedy je možné sa už zaradiť. Aby som dlho siahlo nepopisoval situáciu využijem znovu základnú schému.

 
Zaradenie sa po predbiehaní

Zo schémy vyplýva, že sa môžeme začať zaraďovať do pravého jazdného pruhu, keď vidíme z predchádzaného vozidla aspoň polovicu jeho prednej časti. Máme tak záruku, že zadná časť nášho vozidla je 2,5 metra pred prednou časťou predchádzaného vozidla. Ak my vidíme v spätnom zrkadle ľavý okraj prednej časti predchádzaného vozidla, máme istotu, že nás vodič predchádzaného vozidla vidí. Nie je však možné začať sa radiť do pravého jazdného pruhu, pretože vodič pri 100 km/hod má reakčnú dráhu 22 metrov. Chcem tým zdôrazniť, že ak sa zaradíte a  potrebujete znížiť rýchlosť, kolízia je takmer istá.

 

Doporučenie:

  • Pred začatím predbiehania v skrátených intervaloch kontrolovať situáciu za vozidlom. Z textu hore je zrejmé, že 20 sekúnd je veľký interval.
  • Ak dáte smerovku, tak okamžite sa neraďte do ľavého jazdného pruhu. Nemusíte vidieť vozidlo, ktoré sa nachádza v zadnej úrovni vášho vozidla. Dajte šancu prípadnému prichádzajúcemu vozidlu reagovať na vaše rozhodnutie.
  • Počas predbiehania sledujte predbiehané vozidlo, s tým či vodič predbiehaného vozidla o vás vie, že ho predbiehate. 
  • Snažte sa byť pri predbiehaní čo najkratšiu dobu v zadnej časti predbiehaného vozidla.
  • Predbiehanie ukončite až vtedy, keď vidíte v spätnom zrkadle celú prednú časť predbiehaného vozidla.

     

 

webygroup

Otestujte sa programom FILIP

Otestujte svoju pozornosť a reakčný čas, programom FILIP. Ide aj o vaše zdravie na cestách. Objednajte si ho už dnes.

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár


214720

Úvodná stránka