Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Beja n.o. - bezpečná jazda, fyziologické možnosti vodiča, testovanie

O nás

B e j a 
nezisková organizácia

Zaregistrovaná: KRAJSKÝ ÚRAD v ŽILINE
Registračné číslo: 2005 / 04421 / 3SE
IČO: 37 983 644


     Sme nezisková organizácia, ktorá si dala za cieľ prispieť k ochrane života, zdravia a majetku ľudí na pozemných komunikáciách. Nezisková organizácia sa zameriava na oblasť bezpečnej jazdy na pozemných komunikáciách. Na základe poznatkov sme pomenovali faktory bezpečnej jazdy.

     Bezpečná jazda pozostáva z nasledovných faktorov:
Možnosti vodiča registrovať prekážky,
Schopnosti vodiča reagovať na prekážku,
Technické možnosti vozidla,
Stav povrchu vozovky a poveternostné podmienky.

    Hlavný dôraz kladieme na informácie, ktoré vodič motorového vozidla pokladá za rozhodujúce a ktoré sú skutočne dôležité v rozhodovacom procese vodiča.

Na ľavej strane sú informácie ktoré vystihujú jednotlivé faktory:

Program Filip
Tu nájdete možnosť ako si prakticky vyskúšať s programom FILIP svoje fyziologické schopnosti a možnosti vozidla. Uvedený program je možné objednať na mailovej adrese beja@beja.sk za cenu 15,- € + poštovné.Tento program napomáha uvedomiť si na čomsa zakladá bezpečná jazda. Na stránke si pozrite test úspešného a neúspešného zabrzdenia (dráhy).
Ako vidíme?
Tu uvádzame aj ako je to s možnosťami vodiča registrovať prekážku z pohľadu zraku, poveternostných podmienok a dennej a nočnej doby. Tiež čo znamená nereagovať včas na prekážku – niekoľko násobne zväčšená dráha reakcie Sr. , ktorá môže byť rozhodujúca pre zabránenie kolízie.

Aquaplaning

V tejto časti mimo teoretického popisu nájdete aj konkrétnu DN. Pri tejto nehode vznikla situácia, že vodič vbehol pravou časťou do velkej kaluže. Výsledok je popísaný v texte DN spolu s obrázkom konečnej polohy vozidla. Na priloženej mape je presné miesto DN.

Osvetlenie
Tu nájdete rozdielnosť a možnosti registrácie prekážky pri jazde v noci.

Mrtvý uhol
Po prečítaní tejto časti doporučujeme, aby ste si tieto informácie overili. Požiadajte niekoho nech sa postaví k zadnému blatníku vozidla a postupne ide kolmo od vozidla. Vy majte bežnú polohu ako keď sa pohybujete s vozidlom a len sa pozriete do spätného zrkadla. Keď sa dostane do bodu že ho už nevidiťe, vtedy ho zastavte. Vystúpte z auta a pozrite sa kde už nemáte prehľad o pohybujúcich sa vozidlách.. Budete prekvapený odkial už nevidíte.
Podobne si to vyskúšajte keď čakáte na červenú v dvojprúdovke (nevystupujte), potom sa otočte aby ste mali prehľad ktoré autá nevidite.

Význam pneumatík
V tejto kapitole sa dozviete, ako sa prenášajú jednotlivé sily od vozidla na vozovku. Ako kontrolovať schopnosť prenosu síl na vozovku počas jazdy. Následne využiť výsledky na bzpečnú jazdu.

Križovatky

Tu sa dozviete zdôvodnenie o tom, že pre bezpečný prejazd je rozhodujúcich 2 až 6 sekúnd.
Pre overenie na jednotlivých križovatkách ktorými častejšie prechádzate doporučujem overiť si túto skutočnosť keď čakáte na červenej. Stačí sledovať a počítať ako dlho jednotlivé vozidlá križujú cestu po ktorej chcete prejsť.

Nebezpečné úseky ciest

Význam tejto podstránky je myslím jasný a jednoznačný, mrzí ma však prístup niektorých inštitúcii k napĺňaniu nebezpečných úsekov.
Spravím však čo je v mojich možnostiach, aby sme sa dozvedeli na ktorých nebezpečných úsekoch nás čaká konkrétne nebezpečie.

      Po naplnení tejto databázy bude možnosť si uvedené nebezpečné úseky dať bezplatne aj do vašich GPS.


     
Aby jazdili bezpečnejšie na cestách aj vaši príbuzní, známi a kolegovia tak im dajte vedieť o existencii tejto web stránky.

Veríme, že prispejeme aj k Vašej bezpečnej jazde v spolupráci s Vašimi pripomienkami a poznatkami.

Je možnosť rovnako upozorniť na kritický, alebo nebezpečný úsek tak ako to spravil vodič vozidla Opel.

 


 

webygroup

Otestujte sa programom FILIP

Otestujte svoju pozornosť a reakčný čas, programom FILIP. Ide aj o vaše zdravie na cestách. Objednajte si ho už dnes.

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár


214704

Úvodná stránka